On GRID

ON – OFF

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, należy zdecydować się na system:

  • ON grid,
  • OFF grid.

Oba pozyskują energię elektryczną z promieniowania słonecznego, aby następnie zasilić nią urządzenia w domu. Korzystają one z paneli z fotoogniw słonecznych, falownika zamieniającego prąd stały na prąd zmienny, a także zabezpieczeń, systemu montażowego czy monitoringu. Kwestią różniącą system ON grid od OFF grid jest podłączenie do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna ON grid jest najczęściej wybieranym systemem w elektrowniach prosumenckich. Jest to najlepsze rozwiązanie dla domów, które mogą korzystać z prądu pochodzącego z zewnętrznych źródeł, jednak z różnych powodów wolą utrzymać częściową niezależność.

 

Podłączenie do sieci publicznej

Działanie systemów ON grid opiera się na tej samej zasadzie co OFF grid. Panele fotowoltaiczne po wykorzystaniu energii słonecznej przekazują wytworzony w ten sposób prąd stały do inwertera. To w nim powstaje prąd zmienny, który zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu.

Często domostwo wyposażone w instalację fotowoltaiczną, wytwarza więcej energii elektrycznej, niż jej potrzebuje. Istnieją dwa sposoby na rozwiązanie tej sytuacji.

W instalacjach ON grid kluczową kwestią jest podłączenie systemu PV do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Umożliwia to odprowadzenie nadmiaru wytworzonego prądu elektrycznego do lokalnego lub też ogólnokrajowego dostawcy energii. W zamian można otrzymać tzw. opusty co oznacza, że nadwyżka nieskonsumowanego prądu zostanie zmagazynowana przez sieć elektroenergetyczną i odliczona później z pobranej od niej mocy. Odbywa się to w systemie rozliczeń półrocznych lub rocznych, znanym jako Net Metering.

Istotnym elementem systemu jest dwukierunkowy licznik, który zmierzy ile prądu zostało odprowadzone do sieci elektrycznej, a ile zostało z niej pobrane. Wymiana licznika leży po stronie zakładu energetycznego i jest bezpłatna.

 

ON grid – czy warto?

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej typu ON grid jest o wiele tańsze, niż systemu typu OFF grid (koszt akumulatorów). Stałe podłączenie do sieci elektroenergetycznej sprawia, że prosument może znacznie zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. To sieć jest naszym magazynem i pozwala przechować energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji fotowoltaicznej przez 365 dni. Przy obecnej ustawie jest to najrozsądniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.