Baterie słoneczne – czym są, oraz jak je dobrać?

Fotowoltaika na płaskim dachu

Baterie słoneczne – czym są, oraz jak je dobrać?

Działanie instalacji fotowoltaicznej opiera się przede wszystkim na procesach zachodzących w panelach słonecznych. To właśnie one pozyskują energię z promieni słonecznych i przekształcają ją na prąd elektryczny stały. W domostwach wykorzystuje się prąd zmienny, dlatego w systemie został uwzględniony inwerter DC/AC, który odpowiednio przeprowadza konwersję. W tej postaci może on zasilić urządzenia w całym domu. Częścią instalacji mogą być również akumulatory, podłączenie do sieci elektroenergetycznej i licznik energii, w zależności czy jest to system ON, czy też OFF grid.

Czym są baterie słoneczne?

Znane również jako panele fotowoltaiczne, baterie solarne zajmują kluczową pozycję w produkcji prądu elektrycznego w procesie eksploatacji promieni słonecznych. To właśnie w nich zachodzą najważniejsze reakcje, dlatego tak należy zadbać o ich właściwe ułożenie, a także wybranie odpowiedniego typu paneli, dostosowanego do zapotrzebowania prosumenta.

Baterie słoneczne fotowoltaika

Właściwe położenie i rodzaj baterii słonecznych

Baterie słoneczne należy umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu, które nie jest zacienione przez większą część dnia. Należy również uwzględnić ruch samego słońca, unikając instalowania całego systemu po stronie północnej, gdzie miałby on tylko częściowy dostęp do światła. Najbardziej korzystne jest wybranie strony południowej, gdzie nasłonecznienie trwa najdłużej. Dlatego też, najczęściej baterie słoneczne można zauważyć na dachach domów jednorodzinnych, czy też letniskowych lub na działkach, na których nie rosną żadne drzewa.

Większość istniejących na rynku baterii do fotowoltaiki wykorzystuje krzem, który umożliwia zajście efektu fotowoltaicznego. W zależności od potrzeb domostwa oraz możliwości budżetowych można wyróżnić trzy rodzaje baterii słonecznych:

  • ogniwa monokrystaliczne,
  • ogniwa polikrystaliczne,
  • ogniwa amorficzne.

Wydajność baterii do paneli fotowoltaicznych

W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się panele polikrystaliczne, o niejednorodnej powierzchni z kryształów krzemu. Nie są one najsprawniejszym rozwiązaniem na rynku, sięgając zaledwie 14-16%, jednak znacznie uproszczony proces produkcyjny sprawia, że są one wystarczające dla prosumenta.

Dla domostw, których urządzenia wymagają zużycia znacznie większej ilości prądu elektrycznego, doskonałą alternatywą są baterie słoneczne monokrystaliczne, które nie tylko cechuje dłuższa żywotność, ale i wyższa wydajność (nawet 17-22%). Zawdzięczają to złożonemu wykonaniu z monolitu krzemu, czyli bloku z jednego kryształu.

Panele amorficzne wykorzystuje się przede wszystkim w niewielkich urządzeniach, takich jak kalkulator. Spowodowane jest to niższą zawartością krzemu w samej baterii, przez co ich sprawność wynosi tylko około 10-11%. Obniżona wydajność wpływa również na niski koszt całego systemu.

Instalacje fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla domostw, które chcą być częściowo lub całkowicie niezależne od zewnętrznego dostawcy prądu, a w tym samym czasie dbać o ekologię. System wykorzystuje odnawialne źródła energii, nie szkodząc w żaden sposób środowisku.

Dowiedz się więcej o sprawności paneli fotowoltaicznych.